E-Deklaracje - problemy: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 6: | Linia 6: | ||
== Błędne dane autoryzujące przy wysyłce bez podpisu == | == Błędne dane autoryzujące przy wysyłce bez podpisu == | ||
Pojawia się [[E-Deklaracje - statusy wysyłki: 414|status wysyłki 414]], sprawdź dane identyfikacyjne podatnika i kwotę przychodu z PIT za rok o '''dwa lata wstecz względem roku bieżącego''' (np. wysyłając | Pojawia się [[E-Deklaracje - statusy wysyłki: 414|status wysyłki 414]], sprawdź dane identyfikacyjne podatnika i kwotę przychodu z PIT za rok o '''dwa lata wstecz względem roku bieżącego''' (np. wysyłając e-Deklarację w roku 2016 wpisujemy przychód za rok 2014). | ||
== Blokowanie wysyłki bez podpisu w przypadku błędnego zaznaczenia rodzaju podatnika lub płatnika == | == Blokowanie wysyłki bez podpisu w przypadku błędnego zaznaczenia rodzaju podatnika lub płatnika == |
Wersja z 10:25, 26 lut 2016
Poziom wyżej: E-Deklaracje
Poniżej omawiamy najczęstsze przyczyny problemów z wysyłaniem e-Deklaracji.
Brak pełnomocnictwa do wysyłki z podpisem
W takim przypadku pojawi się status wysyłki 402, niezbędne jest złożenie pełnomocnictwa na druku UPL-1.
Błędne dane autoryzujące przy wysyłce bez podpisu
Pojawia się status wysyłki 414, sprawdź dane identyfikacyjne podatnika i kwotę przychodu z PIT za rok o dwa lata wstecz względem roku bieżącego (np. wysyłając e-Deklarację w roku 2016 wpisujemy przychód za rok 2014).
Blokowanie wysyłki bez podpisu w przypadku błędnego zaznaczenia rodzaju podatnika lub płatnika
Program TaxMachine automatycznie blokuje wysyłkę e-Deklaracji bez podpisu jeżeli zaznaczono na niej, że deklarację składa podmiot nie będący osobą fizyczną. Jeżeli wysyłasz e-deklarację w imieniu osoby fizycznej i nie masz możliwości wyboru wysyłki bez podpisu to sprawdź co jest zaznaczone w odpowiednim polu deklaracji. W poniższej deklaracji PIT-4R zaznaczono, że deklarację wysyła płatnik nie będący osobą fizyczną, mimo że jest odwrotnie:
Brak certyfikatu w liście certyfikatów przy wysyłce z podpisem elektronicznym
Program TaxMachine wyświetla certyfikaty zarejestrowane w systemowym magazynie certyfikatów osobistych. Jeżeli certyfikat nie jest zarejestrowany w systemie to należy go zarejestrować z użyciem oprogramowania dostarczonego przez wystawcę certyfikatu. Certyfikat powinien być automatycznie zarejestrowany przez to oprogramowanie, jeśli jednak z jakichś powodów automatyczna rejestracja zawiedzie, należy ją przeprowadzić ręcznie.
Szczegółowe instrukcje znajdziecie Państwo w dokumentacji dostarczonej przez wystawcę certyfikatu.
Wybrany błędny certyfikat
Problem może pojawić się gdy mamy w systemie zarejestrowane więcej certyfikatów, np. obok aktualnego są też stare już wygasłe, i przez pomyłkę wybierzemy stary certyfikat. Prosimy zwracać uwagę na daty ważności certyfikatów, a najlepiej usunąć z systemu nieaktualne certyfikaty.
Aby usunąć stary certyfikat należy uruchomić Manager Certyfikatów (Windows + R, wpisać certmgr.msc i Enter), następnie przejść do Osobisty/Certyfikaty, kliknąć na certyfikacie, nacisnąć Del i Enter.
Nieprawidłowo zarejestrowany certyfikat
Problem może objawiać się w różny sposób, najczęściej certyfikatu nie ma na liście certyfikatów w programie TaxMachine lub występuje błąd podczas podpisywania dokumentu. W takim przypadku należy usunąć certyfikat z systemu (patrz poprzedni punkt) i zarejestrować certyfikat ponownie z użyciem oprogramowania dostarczonego przez wystawcę certyfikatu.
Problem z połączeniem z bramką e-Deklaracji
Problem objawia się brakiem możliwości połączenia z bramką Ministerstwa Finansów poprzez protokół https. Jednocześnie w przeglądarce Internet Eksplorer nie działają strony dostępne przez https.
W TaxMachine pojawia się komunikat o błędzie połączenia (zrzut ekranu przesłany przez klienta):
Aby rozwiązać ten problem należy wejść w Opcje internetowe w Internet Eksplorerze, na zakładce "Zawartość" kliknąć Wyczyść stan SSL:
Następnie na zakładce Zaawansowane kliknąć Przywróć ustawienia zaawansowane i Resetuj...:
i kliknąć OK.