Tworzenie rocznych deklaracji podatkowych PIT-36, PIT-36L i PIT-28: Różnice pomiędzy wersjami

Z TaxMachine - dokumentacja
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "{{Parent|Ewidencje księgowe}} Program TaxMachine automatycznie wylicza roczne deklaracje podatkowe PIT-36, PIT-36L i Formul...")
 
 
(Nie pokazano 20 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{Parent|Ewidencje księgowe}}
{{Parent|Ewidencje księgowe}}
Program TaxMachine automatycznie wylicza roczne deklaracje podatkowe [[Formularz:PIT-36|PIT-36]], [[Formularz:PIT-36L|PIT-36L]] i [[Formularz:PIT-28|PIT-28]]. Aby możliwe było wyliczanie podatków należy [[Wprowadzanie właścicieli i innych osób fizycznych|dodać właściciela (osobę fizyczną)]] oraz zdefiniować [[Dodawanie udziałów właścicieli w firmach|udziały jakie ma właściciel w firmach]]. Jeden właściciel może mieć wiele udziałów, dodatkowo udziały mogą się zmieniać w czasie.
== Roczne deklaracje podatkowe ==
Program TaxMachine automatycznie wylicza roczne deklaracje podatkowe [[Formularz:PIT-36|PIT-36]], [[Formularz:PIT-36L|PIT-36L]] i [[Formularz:PIT-28|PIT-28]]. Aby możliwe było wyliczanie podatków należy [[Wprowadzanie właścicieli i innych osób fizycznych|dodać właściciela (osobę fizyczną)]] oraz zdefiniować [[Dodawanie udziałów właścicieli w firmach|udziały jakie ma właściciel w firmach]]. Jeden właściciel może mieć wiele udziałów, dodatkowo udziały mogą się zmieniać w czasie. Wyliczane w trakcie roku [[Zaliczki na podatek dochodowy i ryczałt|zaliczki podatkowe]] oraz zapłacone składki ZUS są automatycznie wpisywane w odpowiednie pola deklaracji.


Wyliczane w trakcie roku zaliczki podatkowe są automatycznie wpisywane w odpowiednie pola deklaracji.
Wyliczanie pól zeznania domyślnie jest '''wykonywane na żądanie''', czyli należy kliknąć przycisk '''Wylicz''' aby dane z ewidencji, zaliczki i składki ZUS trafiły do odpowiednich pól zeznania.
Można także włączyć automatyczne wyliczanie, w tym celu na zakładce '''Opcje''' należy kliknąć '''Opcje wyliczania''' i zaznaczyć '''Wyliczanie automatyczne'''.
 
== PIT-36 i PIT-36L ==
Aby utworzyć roczną deklarację podatkową należy w dokumentach właściciela kliknąć '''Dodaj''' i wybrać z listy odpowiednie zeznanie roczne PIT-36 lub PIT-36L:
 
[[Plik:Dodawanie-nowego-zeznania-pit.png]]
 
 
Następnie należy dodać załącznik PIT/B:
 
[[Plik:Dodawane-zalacznika-pitb.png]]
 
 
Jeżeli nie mamy żadnych odliczeń ani innych dochodów to deklaracja jest gotowa. Przed wysyłką przez [[e-Deklaracje]] warto na wszelki wypadek sprawdzić czy wszystkie należne zaliczki zostały opłacone w prawidłowej wysokości, program uznaje bowiem że tak było i pola '''Suma wpłaconych zaliczek''' zawiera wartość zaliczek należnych za cały rok podatkowy.
 
== PIT-28 ==
Zeznanie PIT-28 tworzy się podobnie jak zeznania PIT-36 i PIT-36L. Najpierw dodajemy w dokumentach właściciela zeznanie PIT-28:
 
[[Plik:Dodawanie-nowego-pit28.png]]
 
 
Następnie dodajemy załącznik PIT-28/A (działalność jednoosobowa i najem) i/lub PIT-28/B (działalność w spółkach):
 
[[Plik:Dodawanie-zalacznika-pit28a.png]]
 
 
W tym momencie zeznanie powinno być gotowe, podobnie jak w przypadku podatku dochodowego prosimy także skontrolować wartość zapłaconych zaliczek (pole '''Kwota wpłaconego ryczałtu za miesiące od stycznia do listopada ...''', program traktuje wszystkie zależne zaliczki jako zapłacone.
 
== Ewentualne problemy ==
Jeżeli wyliczanie zeznań rocznych nie działa tak jak powinno to należy sprawdzić czy [[Dodawanie udziałów właścicieli w firmach|zdefiniowano udziały właściciela w firmach]], czy [[Zaliczki na podatek dochodowy i ryczałt|wyliczano w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek]] oraz czy wpisane zapłacone składki ZUS. Jeżeli zeznanie nie wylicza się automatycznie to możliwe, że wyłączono automatyczne wyliczanie, należy wtedy wcisnąć przycisk '''Wylicz''' by program uzupełnił formularz. Inną przyczyną może być brak załącznika PIT/B, PIT-28/A lub PIT-28/B.
 
== Zobacz też ==
* [[E-Deklaracje|Wysyłanie e-deklaracji]]
* [[Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe]]
* [[1 procent podatku w TaxMachine]]

Aktualna wersja na dzień 11:48, 6 sty 2016

Poziom wyżej: Ewidencje księgowe

Roczne deklaracje podatkowe

Program TaxMachine automatycznie wylicza roczne deklaracje podatkowe PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Aby możliwe było wyliczanie podatków należy dodać właściciela (osobę fizyczną) oraz zdefiniować udziały jakie ma właściciel w firmach. Jeden właściciel może mieć wiele udziałów, dodatkowo udziały mogą się zmieniać w czasie. Wyliczane w trakcie roku zaliczki podatkowe oraz zapłacone składki ZUS są automatycznie wpisywane w odpowiednie pola deklaracji.

Wyliczanie pól zeznania domyślnie jest wykonywane na żądanie, czyli należy kliknąć przycisk Wylicz aby dane z ewidencji, zaliczki i składki ZUS trafiły do odpowiednich pól zeznania. Można także włączyć automatyczne wyliczanie, w tym celu na zakładce Opcje należy kliknąć Opcje wyliczania i zaznaczyć Wyliczanie automatyczne.

PIT-36 i PIT-36L

Aby utworzyć roczną deklarację podatkową należy w dokumentach właściciela kliknąć Dodaj i wybrać z listy odpowiednie zeznanie roczne PIT-36 lub PIT-36L:

Dodawanie-nowego-zeznania-pit.png


Następnie należy dodać załącznik PIT/B:

Dodawane-zalacznika-pitb.png


Jeżeli nie mamy żadnych odliczeń ani innych dochodów to deklaracja jest gotowa. Przed wysyłką przez e-Deklaracje warto na wszelki wypadek sprawdzić czy wszystkie należne zaliczki zostały opłacone w prawidłowej wysokości, program uznaje bowiem że tak było i pola Suma wpłaconych zaliczek zawiera wartość zaliczek należnych za cały rok podatkowy.

PIT-28

Zeznanie PIT-28 tworzy się podobnie jak zeznania PIT-36 i PIT-36L. Najpierw dodajemy w dokumentach właściciela zeznanie PIT-28:

Dodawanie-nowego-pit28.png


Następnie dodajemy załącznik PIT-28/A (działalność jednoosobowa i najem) i/lub PIT-28/B (działalność w spółkach):

Dodawanie-zalacznika-pit28a.png


W tym momencie zeznanie powinno być gotowe, podobnie jak w przypadku podatku dochodowego prosimy także skontrolować wartość zapłaconych zaliczek (pole Kwota wpłaconego ryczałtu za miesiące od stycznia do listopada ..., program traktuje wszystkie zależne zaliczki jako zapłacone.

Ewentualne problemy

Jeżeli wyliczanie zeznań rocznych nie działa tak jak powinno to należy sprawdzić czy zdefiniowano udziały właściciela w firmach, czy wyliczano w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek oraz czy wpisane są zapłacone składki ZUS. Jeżeli zeznanie nie wylicza się automatycznie to możliwe, że wyłączono automatyczne wyliczanie, należy wtedy wcisnąć przycisk Wylicz by program uzupełnił formularz. Inną przyczyną może być brak załącznika PIT/B, PIT-28/A lub PIT-28/B.

Zobacz też