Tworzenie rocznych deklaracji podatkowych PIT-36, PIT-36L i PIT-28: Różnice pomiędzy wersjami

Z TaxMachine - dokumentacja
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 31: Linia 31:
== Ewentualne problemy ==
== Ewentualne problemy ==
Jeżeli wyliczanie deklaracji nie działa tak jak powinno to należy sprawdzić czy [[Dodawanie udziałów właścicieli w firmach
Jeżeli wyliczanie deklaracji nie działa tak jak powinno to należy sprawdzić czy [[Dodawanie udziałów właścicieli w firmach
|zdefiniowano udziały właściciela w firmach]], czy [[Zaliczki na podatek dochodowy i ryczałt|wyliczano w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek]] oraz czy wpisane są zapłacone składki ZUS.
|zdefiniowano udziały właściciela w firmach]], czy [[Zaliczki na podatek dochodowy i ryczałt|wyliczano w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek]] oraz czy wpisane są zapłacone składki ZUS. Jeżeli zeznanie nie wylicza się automatycznie to możliwe, że wyłączono automatyczne wyliczanie i należy wcisnąć przycisk '''Wylicz'''.

Wersja z 15:53, 22 sty 2015

Poziom wyżej: Ewidencje księgowe

Roczne deklaracje podatkowe

Program TaxMachine automatycznie wylicza roczne deklaracje podatkowe PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Aby możliwe było wyliczanie podatków należy dodać właściciela (osobę fizyczną) oraz zdefiniować udziały jakie ma właściciel w firmach. Jeden właściciel może mieć wiele udziałów, dodatkowo udziały mogą się zmieniać w czasie. Wyliczane w trakcie roku zaliczki podatkowe oraz zapłacone składki ZUS są automatycznie wpisywane w odpowiednie pola deklaracji.

PIT-36 i PIT-36L

Aby utworzyć roczną deklarację podatkową należy w dokumentach właściciela kliknąć Dodaj i wybrać z listy odpowiednie zeznanie roczne PIT-36 lub PIT-36L:

Pit 36 taxmachine.png


Następnie należy dodać załącznik PIT/B:

Pit-b taxmachine.png


Jeżeli nie mamy żadnych odliczeń ani innych dochodów to deklaracja jest gotowa. Przed wysyłką przez e-Deklaracje warto na wszelki wypadek sprawdzić czy wszystkie należne zaliczki zostały opłacone w prawidłowej wysokości, program uznaje bowiem że tak było i pola Suma wpłaconych zaliczek zawiera wartość zaliczek należnych przez cały rok podatkowy.

PIT-28

Zeznanie PIT-28 tworzy się podobnie jak zeznania odnośnie skali podatkowej lub podatku liniowego. Najpierw dodajemy w dokumentach właściciela zeznanie PIT-28:

Pit 28 taxmachine.png


Następnie dodajemy załącznik PIT-28/A (działalność jednoosobowa i najem) i/lub PIT-28/B (działalność w spółkach):

Pit-28a pit-28b taxmachine.png


W tym momencie zeznanie powinno być gotowe, podobnie jak w przypadku podatku dochodowego prosimy także skontrolować wartość zapłaconych zaliczek (pole Kwota wpłaconego ryczałtu za miesiące od stycznia do listopada ..., program traktuje wszystkie zależne zaliczki jako zapłacone.

Ewentualne problemy

Jeżeli wyliczanie deklaracji nie działa tak jak powinno to należy sprawdzić czy [[Dodawanie udziałów właścicieli w firmach |zdefiniowano udziały właściciela w firmach]], czy wyliczano w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek oraz czy wpisane są zapłacone składki ZUS. Jeżeli zeznanie nie wylicza się automatycznie to możliwe, że wyłączono automatyczne wyliczanie i należy wcisnąć przycisk Wylicz.