Jakim dowodem dokumentować zakup od osób nieprowadzących działalności?
Dokonuję zakupu towarów od osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Na podstawie jakiego dokumentu mam ujmować ten zakup w księdze podatkowej?
Zapisy w księdze dotyczące kosztów dokumentuje się dowodami księgowymi, określonymi w § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Dowodami takimi są przede wszystkim faktury VAT, rachunki, dokumenty celne oraz faktury i noty korygujące. Za dowody księgowe uważa się również dokumenty wymienione w § 13 rozporządzenia, w tym dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 tego rozporządzenia.
Biorąc pod uwagę fakt, że sprzedawca (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) nie ma obowiązku wystawiania ani faktur VAT, ani rachunków, w takiej sytuacji zapisu w księdze podatkowej dotyczącego zakupu towaru należy dokonać na podstawie innego dowodu księgowego. Dowodem takim może być umowa kupna-sprzedaży, pod warunkiem że będzie ona na tyle szczegółowa, by zawierała dane określone dla dowodów księgowych.
Zakup towaru od osób nieprowadzących działalności gospodarczej na podstawie dowodu księgowego należy wprowadzić do księgi podatkowej do kolumny 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”.